V poslednej dobe stále častejšie počúvame o nízkoenergetických domoch. Ide o domy, ktoré šetria energiu, prírodu a aj finančné prostriedky. Pri nízkoenergetických domoch sa stretávame s dvoma typmi ľudí, a to s takými, ktorí im neveria a tvrdia, že ide len o domy pre bohatých a potom s takými, ktorí takýto typ výstavby podporujú. Nízkoenergetické domy však určite zažívajú svoj “boom”.
Poznáte Hubertovu teóriu?
Hubertova teória ropného vrcholu predstavuje dlhodobý odhad vyčerpania ropy a iných fosílnych palív. Podľa tejto teórie, môžeme predpokladať, že jedného dňa nastane ropný vrchol, čo bude znamenať okamžité obmedzenie ťažby ropy a rapídny nárast ceny ropy. Práve z tohto dôvodu by sme mali čo najviac znížiť naše závislosti na neobnoviteľných zdrojoch a skôr sa zamerať na zdroje obnoviteľné. A presne takúto zmenu predstavujú nízkoenergetické domy. Nízkoenergetické domy spotrebovávajú minimum energie, rozhodne s ňou neplytvali a ich cieľ je na jednej strane ekologický a na druhej strane ide o minimalizovanie nákladov na prevádzku budovy. Aby sme mohli hovoriť o nízkoenergetickom dome, musí spĺňať určité kritéria, ktorými sú kompaktní tvar budovy, kvalitná tepelná izolácia, riadená výmena vzduchu, pasívne a aktívne využitie slnečnej energie a kvalitné okná.
Rozdelenie nízkoenergetických domov
Nízkoenergetické domy si vyžadujú prísnejšie opatrenia ako bežné domy. Návrh domu vyžaduje jasne určený nízkoenergetický koncept a dobre zateplenú schránku domu, často sa využívajú obnoviteľné zdroje energie. Pasívne domy ušetria ešte viacej energie a vedú k trvalému zníženiu CO2 do ovzdušia. Pasívny dom je budovou, v ktorej je príjemná teplota v lete aj v zime a to bez systémov, ktoré môžeme nájsť pri klimatizácii. Najdokonalejšou verziou nízkoenergetického domu je tzv. pasívny dom. Tie dosahujú hodnoty spotreby tepla približne 15 kWh/m2/rok. Pri porovnaní s klasickou stavbou tak docielite o 90% nižšie náklady za vykurovanie. Nulový dom, je ďalším energetickým úsporným bývaním. Tieto domy v lete vyrobia väčšie množstvo energie ako spotrebujú. K týmto domom by sme mohli zaradiť aj domy, ktoré vyprodukujú viac, než sú schopný samy spotrebovať. Týmto domom hovoríme domy s energetickým prebytkom. Takéto nízkoenergetické domy vyžadujú optimálne podmienky, preto ich zatiaľ menej ako ostatných energetických domov.